Ana Sayfa

Oruç

Orucu Bozan-Bozmayan Haller

Sahur

İmsak

İftar

Keffaret

Sadaka-i Fıtır

Zekat

Bayram

Bayram Namazı

BAYRAM NAMAZIBayram Namazı Bayram namazı, biri Ramazan Bayramı ve diğeri Kurban Bayramında olmak üzere yılda iki defa kılınan iki rekatlık bir namazdır. Hanefî mezhebine göre, Cuma namazı kılmak farz olan kimselerin bu namazı kılması vaciptir. Bayram namazının sıhhatinin şartları, hutbe hariç, Cuma namazının şartları gibidir. Farklı olarak bu namazda hutbe sünnetidir.
Bayram namazı cemaatle kılınan namazlardan olup, tek başına kılınmaz. Bu namazın kılınışında diğer namazlardan farklı olarak, birinci rekatta iftitah tekbiri ve "sübhaneke" duasının okunmasından sonra, Fatiha sûresinin okunmasından önce üç ve ikinci rek'atte rükudan önce üç olmak üzere fazladan altı tekbir alınır. Bunlara zevâid tekbirleri denir. Namaz tamamlandıktan sonra hutbe okunur.

Bayram namazının vakti, kuşluk vaktidir. Bir mazeret sebebiyle birinci günü bayram namazı kılınamamış ise, Ramazan bayramında ikinci; kurban bayramında ise ikinci ve üçüncü günler kılınabilir.

Bayram namazında imama birinci rekatta zait tekbirlerden sonra yetişen kişi, iftitah tekbirini aldıktan sonra peşinden zait tekbirleri de alır. Rükûda iken yetişir ise, ayakta tekbir alıp imama uyar ve rükûa giderek burada tesbihlerin yerine elleri kaldırmaksızın zait tekbirleri alır. İkinci rekatta yetişen kimse ise, imam selam verdikten sonra, ayağa kalkıp önce kıraatleri tamamlar sonra zait tekbirleri alır. (İ.P.)

 

 

İFTAR DUASI

 “Allah’ım, senin rızan için oruç tuttum. Sana güvendim, senin rızkın ile orucumu açtım. Hamd olsun verdiğin nimetlere, sağlık ve afiyete, Allah’ım; beni, annemi, babamı ve bütün mü’minleri bağışla.” Âmin.

 

 

 

 

ÖNEMLİ NOTLAR

 

 

* Sabah ezanları, imsak vaktinde okunacağından ezan başladığında yeme içme kesilmelidir.

 

 

*Akşam namazı, vakti geçirilmeden kılınmalıdır. Bunun için takvimdeki yatsı vaktine dikkat edilmelidir.

 

 

 

*2012 Ramazan Ayı Sadaka-i Fıtır asgari  8,50 TL olup azami bir sınırı bulunmamaktadır.

 

 

 Ramazan Bayramı

19 Ağustos  2012

Pazar Günü.

Bayram Namaz  Saati: 06:09

 

Web: www.tatvanmuftulugu.gov.tr e-posta : tatvanmuf@diyanet.gov.tr

   TEL: 0 (434) 827 6220 Faks : 0 (434) 827 6772

                                                 RAMAZAN-I ŞERİFİNİZ MÜBAREK OLSUN